Haber

TİP Başkanı Baş: “Başörtüsüne ilişkin anayasa değişikliği teklifine ‘hayır’ diyoruz”

Türkiye Personel Partisi (TİP) Genel Başkanı İstanbul Milletvekili Erkan Baş, başörtüsüne ilişkin anayasa değişikliği teklifine “hayır” oyu vereceğini açıkladı.

Baş, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki bütçe görüşmelerine bugün yapılan toplantının da eklenmesiyle 140 saat süren konuşmasında partisine bir dakika bile süre verilmediğini söyledi.

Bütçe görüşmelerinde muhalefetin susturulmaya çalışıldığını belirten Baş, AK Parti’nin gerilim yaratarak bütçenin kimlere, nereye harcanacağını hep örtbas etmeye çalıştığını savundu.

Baş, Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verdiği mahkumiyet kararına ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Seçime giderken bu dava Anayasa Mahkemesi’nde. Yetmiyor, İBB başkanı, üstelik adı cumhurbaşkanı adayı olarak anılan bir kişi siyasetten men ediliyor. Siyasi parti ve partileri yasaklıyorsunuz. Muhtemel rakipler ve siz bu ülkeyi hatasız seçimlere götürüyorsunuz.Bu utanç verici tablo ile karşı karşıyayız.Kimse mahkeme kararı demeyelim.Mahkeme varmış da bunu yapanlar gibi düşünmeye gerek yok. Kararı bağımsız yargıç verdi. Bu karar doğrudan saraydan alındı.”

Baş, İmamoğlu hakkındaki kararın hükümetin seçimi kazanma adımlarından biri olduğunu savundu.

“Türkiye altıdan büyüktür”

TİP Başkanı Baş, 6’lı masaya çağrı yapmak istediğini belirterek, şunları söyledi:

“Lütfen herkes aklını başına alsın. İktidar ayrım gözetmeksizin tüm muhalefete saldırırken, sadece masayı ve masanın iç istikrarını düşünen bir muhalefet sadece 6’lı masaya değil, tüm ülkeye zarar verir.” Bu saldırı aynı zamanda tüm vatandaşlarımızın tercih hakkına da saldırı anlamına gelmektedir.Türkiye birden büyüktür ama Türkiye altıdan büyüktür.Bu devirde kimsenin kendi şahsi hesaplarını, milletin çıkarlarını düşünmeye hakkı yoktur. partisi ve ittifakı hepimizin yapması gereken sıkıntıyı ülkenin sorunu olarak görmek, ülkede yaşayan tüm vatandaşların kurtuluşu ve diğer tüm hesapları bir kenara bırakmaktır. Bu hatanın bedelini o değil, tüm halk ödüyor, biz de ödüyoruz.”

Başörtüsü için anayasa değişikliği teklifine “hayır” oyu vereceklerini söyleyen Baş, koltuk ve seçim hesapları uğruna Anayasa’nın laiklik unsurunun erozyona uğramasını kabul etmediklerini söyledi.

TİP Genel Lideri Baş, “Bütün inançlara inanma ve hiçbir dine inanmama özgürlüğüyle eşit olması gereken bir anayasayı, bir dini, bir inancı, bir yorumu ileri sürerek ve üreterek değiştirmeyi çok tehlikeli buluyoruz” dedi. LGBTİ’leri açıkça yok sayma girişiminin bir devamı niteliğindedir. Her iki değişim talebi de kamuoyunu kutuplaştıracaktır.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu