Haber

DÜNYANIN İLK AYDINLATMALI CADDESİNDEKİ TARİHİ BİNALARA BAKANLIK UYARI İŞARETLERİ YÜKLENDİ

HATAY’ın Antakya ilçesinde ‘dünyanın ilk ışıklı caddesi’ olarak bilinen Kurtuluş Caddesi’ndeki tescilli tarihi yapılara Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından uyarı levhaları asıldı. Antakya’da imamlık yapan Musa Esatoğlu, “Bu cadde dünyanın ilk ışıklı caddesi. Bu tarih kokan sokağın şimdi nasıl olduğuna inanamıyoruz.” Hatay’ın tarihi simgelerinden caddenin son halini drone ile fotoğrafladı.

Yüzyıllardır birçok medeniyete ev sahipliği yapan merkez Antakya ilçesinde çok sayıda yapı, ‘yüzyılın felaketi’ olarak nitelendirilen depremlerde yıkıldı. Antik çağda Ortadoğu’da zenginlerin alışveriş merkezi haline gelen ve geceleri meşalelerle aydınlatıldığı bilinen Kurtuluş Caddesi’ndeki binalar da depremde ağır hasar gördü. Kurtuluş Caddesi’ndeki binaların büyük çoğunluğu depremlerden sonra yıkılırken, ‘ışıldayan’ haliyle tarihe geçen sokak, geride büyük bir enkaz, hüzün ve hatıra bıraktı. Kurtuluş Caddesi’ndeki tescilli tarihi yapılar Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alındı. Bakanlık tarafından asılan tabelalarda “Tescilli kültür varlığına izinsiz müdahale edilemez” yazıyordu.

“FELAKETİN ÖTESİNDE”

Antakya’da imamlık yapan Musa Esatoğlu, “Ben din görevlisiyim, imamım. Bu cadde dünyanın ilk ışıklı sokağı. Tarih kokan bu sokağın eskisi gibi olduğuna inanamıyoruz. şu an. Felaketten de öte. 200’e yakın ölüm var telefon defterimde, bakamıyorum telefon defterime” diye konuştu.

“SİVİL ŞİMDİ KAPATILMIŞTIR”

Mahalle sakini Mustafa Parıldak, “Eski hali çok renkli ve cıvıl cıvıldı. Şimdi moloz oldu” dedi.

– Hatay

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu